Uroda na przyszłość

Ortodoncja stomatologiczna

Leczenie ortodontyczne można zacząć niezależnie od wieku pacjenta. Zarówno dzieci jak i dorośli w dzisiejszych czasach noszą aparaty ortodontyczne, które poprawiają ich wadę zgryzu. Proste i zdrowe zęby to estetyczny wygląd całej twarzy, warto o nie dbać przez całe życie.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korekcją wszystkich wad zgryzu. Lekarz specjalista po wszystkich badaniach sprawdzi jaki aparat będzie najlepszy na korekcję zgryzu, są aparaty stałe i ruchome, aparaty ruchome zakładane są samodzielnie przez pacjenta, zaś aparaty stałe są przymocowywane specjalnymi zamkami, które przyklejane są do szkliwa zębów. Jest to bardzo bezpieczny aparat, który nie niszczy szkliwa zębów.

Oto etapy leczenia aparatami ortodontycznymi:

  • badanie stomatologiczne pacjenta oraz wykonanie zdjęć RTG żuchwy i szczęki wraz z gipsowym modelem uzębienia
  • plan leczenia ustalony dla pacjenta
  • comiesięczne wizyty z aparatem ortodontycznym,
  • zdjęcie aparatu po okresie dwóch lat, lub więcej wszystko zależy od wady zgryzu
  • retencja, czyli utrzymanie poprawnego zgryzu, dzięki aparatowi retencyjnemu

Leczenie ortodontyczne służy do zachowania zdrowych i pięknych zębów, ale także do dobrego samopoczucia, piękny uśmiech to już jedna cześć sukcesu.

Gdy dziecko ma około 2-óch lat można ocenić, jaki jest stan uzębienia, już w niektórych przypadkach można stwierdzić, czy dany pacjent będzie w przyszłości nosił aparat ortodontyczny. Do ortodonty zgłaszają się dzieci w wieku od 8 do 12 lat, wtedy leczenie ortodontyczne jest od razu brane pod uwagę, zęby dzieci można leczyć o wiele szybciej aparatami niż zgryz dorosłych.

Oto kilka wskazówek, kiedy z dzieckiem udać się do ortodonty:

  • pojawia się wada wymowy u dziecka,
  • nadmierne szpary międzyzębowe oraz stłoczenia zębów
  • otwarta buzia przez większy czas, jest to widoczne najczęściej u małych dzieci
  • ssanie palca, ogryzanie kciuka i ołówków, także przyczynia się do problemów ze zgryzem

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to one także mogą się konsultować z lekarzem ortodonta. Jeśli zauważycie u siebie ścieranie się zębów, zgrzytanie zębami oraz okładanie się kamienia nazębnego na powłoce szkliwa, warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza dentysty.

Scroll To Top